  • BR230-890B1-48V-026M
BR230-890B1-48V-026M
advertisement
Manufacturer No:
BR230-890B1-48V-026M
HK JDW NO:
523-BR230-890B1-48V-026M
Step5Bar-code shipping tag
BR230-890B1-48V-026M
  • Coil Voltage (DC)
    48V
  • Contact (AC) Max Rating I Load
    8A@115VAC
  • Contact (AC) Max Rating M Load
    4A@115VAC
  • Body Height
    25.65mm
  • Length - Termination
    0.0076 inch
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Plain Case
  • Series
    BR230
  • Termination
    J-Hook
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -70°C
  • HTS Code
  • Body Length or Diameter
    26.03mm
  • Body Breadth
    26.03 mm
  • Physical Dimension
    26.03mm x 26.03mm x 25.65mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    208V
  • Max Current Rating
    10A
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Coil Resistance
    890Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@115VAC
  • Coil Voltage
    48V
  • Coil Current
    53.93mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    10A@28VDC