  • BFC238344822
BFC238344822
advertisement
Manufacturer No:
BFC238344822
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC238344822
Package:
Radial
Datasheet:
BFC238344822
Description:
Film Capacitors .0082uF 5% 1400volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC238344822
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    8200pF
  • Voltage - Rated DC
    1.4kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1400V
  • Size Code
    6928
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    1.799996g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C