  • ECQ-E6824JF
ECQ-E6824JF
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E6824JF
HK JDW NO:
590-ECQ-E6824JF
Datasheet:
Description:
ECQ-E(F) 0.82μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E6824JF
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.445W 31.00mmx11.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    630V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.82μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Depth
    11.3mm
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    20.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    31mm