  • BFC236556103
BFC236556103
advertisement
Manufacturer No:
BFC236556103
HK JDW NO:
886-BFC236556103
Datasheet:
BFC236556103
Purchasing and Inquiry
BFC236556103 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.197 5.00mm.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.
BFC236556103 Features
BFC236556103 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC236556103 applications of film capacitors.
  • Switch mode power supplies
  • Coupling, decoupling
  • Electronic ballasts
  • IGBT
  • Global positioning systems
  • Industrial and automotive inverters
  • RFI for automotive
  • Blocking
  • TV and monitor sets
  • Snubbering
Step5Bar-code shipping tag
BFC236556103
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    4mm
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    3916
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    10mm