  • MPH1204200KJ
MPH1204200KJ
advertisement
Manufacturer No:
MPH1204200KJ
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-MPH1204200KJ
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 2UF 10% 200VDC AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MPH1204200KJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    Nichicon
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    MPH
  • Size / Dimension
    0.697" Dia x 1.260" L (17.70mm x 32.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
  • Capacitance
    2 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15 mOhms
  • Lead Spacing
  • Voltage Rating - DC
    200V