  • BFC233922474
BFC233922474
advertisement
Manufacturer No:
BFC233922474
HK JDW NO:
886-BFC233922474
Datasheet:
BFC233922474
Purchasing and Inquiry
BFC233922474 Overview
0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.
BFC233922474 Features
BFC233922474 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC233922474 applications of film capacitors.
  • Electronic ballasts
  • Blocking
  • Test and measuring equipment
  • Matching networks
  • Battery management system
  • Lighting
  • Coupling, decoupling
  • Industrial and automotive inverters
  • Satellite TV
  • Filtering
Step5Bar-code shipping tag
BFC233922474
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Depth
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    6939
  • Voltage
    305V
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200, X2
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    3.000003g
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.394W 17.50mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    IEC60384-14
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    275V