  • F862BS394K310ALR0L
F862BS394K310ALR0L
advertisement
Manufacturer No:
F862BS394K310ALR0L
HK JDW NO:
417-F862BS394K310ALR0L
Purchasing and Inquiry
F862BS394K310ALR0L Overview
There is 0.591 15.00mm lead spacing on this electrical device.It is capable of operating at -40°C~110°C degrees Celsius.
F862BS394K310ALR0L Features
F862BS394K310ALR0L Applications
There are a lot of KEMET F862BS394K310ALR0L applications of film capacitors.
  • IGBT
  • VCO's
  • RF Modules
  • Lighting
  • Global positioning systems
  • Audio/video equipment
  • Mobile communications
  • Satellite TV
  • Filtering
  • Bypassing
Step5Bar-code shipping tag
F862BS394K310ALR0L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    F862
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.394W 18.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.39μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Length
    25mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    310V
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm