  • BFC233660102
BFC233660102
advertisement
Manufacturer No:
BFC233660102
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC233660102
Package:
Radial
Datasheet:
BFC233660102
Purchasing and Inquiry
BFC233660102 Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V must be applied internally.The device has insulation resistance of 15GOhm.Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.System power requires an AC voltage rating of 300V (URac).The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.
BFC233660102 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
15GOhm insulation resistance
an internal rated (AC) voltage (URac) of 300V
BFC233660102 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC233660102 applications of film capacitors.
  • Switch-mode power supplies
  • Bypassing
  • IGBT
  • Test and measuring equipment
  • RFI for automotive
  • TV and monitor sets
  • Coupling, decoupling
  • Mobile communications
  • Global positioning systems
  • Electronic ballasts
Step5Bar-code shipping tag
BFC233660102
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKP336 6
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    RATED (AC) VOLTAGE (V): 300
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    4mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Insulation Resistance
    15GOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4916
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    300V
  • Diameter
    4mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm