  • B32922C3334M000
B32922C3334M000
advertisement
Manufacturer No:
B32922C3334M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32922C3334M000
Datasheet:
B32922C3334M000
Purchasing and Inquiry
B32922C3334M000 Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 630V must be applied internally.Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.In order to power systems, you must have a rated (AC) voltage of 305V (URac).Temperatures as low as -40°C~110°C are suitable for the device.
B32922C3334M000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 630V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 305V
B32922C3334M000 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32922C3334M000 applications of film capacitors.
  • Audio/video equipment
  • RF Modules
  • Coupling, decoupling
  • Global positioning systems
  • Lighting
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Matching networks
  • VCO's
  • Industrial and automotive inverters
  • Filtering
Step5Bar-code shipping tag
B32922C3334M000
    Select All
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    305V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Size Code
    7155
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    305V
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    18mm
  • Width
    14mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    X2
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32922
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.315W 18.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±20%