  • B32652A3474K000
B32652A3474K000
advertisement
Manufacturer No:
B32652A3474K000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32652A3474K000
Package:
Radial
Datasheet:
B32652A3474K000
Purchasing and Inquiry
B32652A3474K000 Overview
An internal (DC) voltage of 250V is required for systems to function.Lead spacing is 0.591 15.00mm for this electrical device.Powering systems requires an internal rated (AC) voltage (URac) of 160V.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.
B32652A3474K000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 160V
B32652A3474K000 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32652A3474K000 applications of film capacitors.
  • Mobile communications
  • Battery management system
  • Switch mode power supplies
  • RFI for automotive
  • IGBT
  • TV and monitor sets
  • Test and measuring equipment
  • Global positioning systems
  • Coupling, decoupling
  • Blocking
Step5Bar-code shipping tag
B32652A3474K000
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    B32652
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.335W 18.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Size Code
    7133
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm
  • Length
    18mm
  • Width
    8.5mm