  • B32652A103J
B32652A103J
advertisement
Manufacturer No:
B32652A103J
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B32652A103J
Datasheet:
B32652A103J
Description:
B32652A103J datasheet pdf and Film Capacitors product details from EPCOS stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
B32652A103J Overview
To work properly, systems need a rated (DC) voltage of 1000V.
B32652A103J Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
B32652A103J Applications
There are a lot of EPCOS B32652A103J applications of film capacitors.
  • Filters
  • Lighting
  • Coupling, decoupling
  • IGBT
  • Filtering
  • Switch mode power supplies
  • Matching networks
  • Snubbering
  • RFI for automotive
  • Battery management system
Step5Bar-code shipping tag
B32652A103J
    Select All
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    6mm
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Life (Hours)
    200000 hours
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    10.4902mm
  • Length
    18mm
  • Width
    5mm