  • B32529C3223J289
B32529C3223J289
advertisement
Manufacturer No:
B32529C3223J289
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32529C3223J289
Datasheet:
B32529C3223J289
Purchasing and Inquiry
B32529C3223J289 Overview
To function, systems must have a rated (DC) voltage (URdc) of 250V.Lead spacing is 0.197 5.00mm for this electrical device.Systems require a voltage of 160V (URac) for internal rated (AC) power.Temperatures of -55°C~125°C allow the device to operate.
B32529C3223J289 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 160V
B32529C3223J289 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32529C3223J289 applications of film capacitors.
  • Global positioning systems
  • Coupling, decoupling
  • Snubbering
  • Electronic ballasts
  • RFI for automotive
  • Switch mode power supplies
  • Filters
  • TV and monitor sets
  • Lighting
  • Industrial and automotive inverters
Step5Bar-code shipping tag
B32529C3223J289
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2014
  • Series
    B32529
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Custom Capabilities
    Special Lead Length Available On Request
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    2.5mm