  • B32529C0474J189
B32529C0474J189
advertisement
Manufacturer No:
B32529C0474J189
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32529C0474J189
Datasheet:
B32529C0474J189
Purchasing and Inquiry
B32529C0474J189 Overview
System function requires a rated (DC) voltage (URdc) of 63V.Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197 5.00mm.A 40V volt rated (AC) voltage is required to power systems.In addition to operating at -55°C~125°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
B32529C0474J189 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 63V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 40V
B32529C0474J189 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32529C0474J189 applications of film capacitors.
  • Switch-mode power supplies
  • Industrial and automotive inverters
  • Filters
  • Matching networks
  • TV and monitor sets
  • Battery management system
  • Blocking
  • Bypassing
  • Global positioning systems
  • Snubbering
Step5Bar-code shipping tag
B32529C0474J189
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    B32529
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    40V
  • Custom Capabilities
    Special Lead Length Available On Request
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    3.5mm