  • AZ23C2V7-7
AZ23C2V7-7
advertisement
Manufacturer No:
AZ23C2V7-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AZ23C2V7-7
Datasheet:
AZ23C2V7-7
Description:
DIODE ZENER ARRAY 2.7V SOT23-3
Step5Bar-code shipping tag
AZ23C2V7-7
  • Weight
    7.994566mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    300mW
  • Voltage - Rated DC
    2.7V
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    AZ23C2V7
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Impedance
    83Ohm
  • Power Dissipation
    300mW
  • Impedance-Max
    83Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    2.7V
  • Zener Voltage
    2.7V
  • Voltage Tol-Max
    7.41%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Height
    1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm