  • BZX84C3V3S-7-F
BZX84C3V3S-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C3V3S-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84C3V3S-7-F
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
BZX84C3V3S-7-F
Purchasing and Inquiry
BZX84C3V3S-7-F Overview
An impedance in electrical engineering is the opposition presented to alternating current by a circuit whose resistance and reactance are equal to zero.With respect to tolerances, this part is characterized by a ±6% tolerance.A zener current of 3.3V is estimated for the device.This device has an impedance of 95Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by resistance and reactance.Zener diode array is possible to run this device up to 3.3V volts.Presently, this electronic component is receiving 5mA test current.With respect to voltage tolerance, this part has 6%.Voltage(Rated DC) can be set to 3.3V for this device.In this device, a maximum reverse leakage voltage of 5μA can be applied.Zener diode array can operate at 5μA amps for peak reverse current.
BZX84C3V3S-7-F Features
95Ohm ohm
±6% tolerance
a working voltage of 3.3V
5mA test current
6% voltage tolerance
a maximum reverse leakage voltage of 5μA
5μA amp
BZX84C3V3S-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZX84C3V3S-7-F applications of zener diode arrays.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C3V3S-7-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    6.010099mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    3.3V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84C3V3S
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Working Voltage
    3.3V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    2 Independent
  • Impedance
    95Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.3V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    3.3V
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm