  • AZ23C6V8-7-F
AZ23C6V8-7-F
advertisement
Manufacturer No:
AZ23C6V8-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AZ23C6V8-7-F
Datasheet:
AZ23C6V8-7-F
Description:
DIODE ZENER ARRAY 6.8V SOT23-3
Step5Bar-code shipping tag
AZ23C6V8-7-F
    Select All
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    300mW
  • Voltage - Rated DC
    6.8V
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AZ23C6V8
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Working Voltage
    6.8V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    8Ohm
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Current
    5A
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    5.88%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    5%