  • BZX84C2V4TS-7-F
BZX84C2V4TS-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C2V4TS-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84C2V4TS-7-F
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
BZX84C2V4TS-7-F
Description:
DIODE ZENER ARRAY 2.4V SOT363
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C2V4TS-7-F
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    6.010099mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±6%
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    3 Independent
  • Impedance
    100Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    2.4V
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Voltage Tolerance
    8.33%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
  • Reverse Test Voltage
    1V
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    2.2mm