  • AZ1086T-3.3E1
AZ1086T-3.3E1
advertisement
Manufacturer No:
AZ1086T-3.3E1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AZ1086T-3.3E1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC TO-220-3
Quantity:
In Stock : 14927
Step5Bar-code shipping tag
AZ1086T-3.3E1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 1.5A
  • PSRR
    75dB (120Hz)