  • AZ1085CS-1.8TRE1
AZ1085CS-1.8TRE1
advertisement
Manufacturer No:
AZ1085CS-1.8TRE1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AZ1085CS-1.8TRE1
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AZ1085CS-1.8TRE1
Description:
Fixed Tin PMIC TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 6545
Step5Bar-code shipping tag
AZ1085CS-1.8TRE1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-263
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    3A
  • Polarity
    Positive
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Quiescent Current
    10mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 3A
  • Max Input Voltage
    12V
  • PSRR
    72dB (120Hz)
  • Reference Voltage
    1.262V
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Min Current Limit
    3.2A