  • AX1000-FG896I
AX1000-FG896I
advertisement
Manufacturer No:
AX1000-FG896I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-AX1000-FG896I
Package:
896-BGA
Datasheet:
AX1000-FG896I
Description:
1.5V V 990 ps ns FPGAs Axcelerator Series 649MHz MHz 896-BGA 896
Purchasing and Inquiry
AX1000-FG896I Overview
A 896-BGA package is provided with this component. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 516 I/Os for better data transfer. It is powered from a supply voltage of 1.5V. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.425V~1.575V. The Axcelerator series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Axcelerator family of FPGAs. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~85°C TA while the machine is operating. With this device, you will be able to make use of 516 outputs. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 896 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 165888. In order to find related parts, use the part number AX1000 as a base. This FPGA module has a RAM si20.3kBe of 20.3kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. This cable has 896 pins and is designed to connect to a computer. 18144 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.5V supply voltage. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 1.51.5/3.32.5/3.3V power supply. The basic building block of this system consists of 1000000 gates. A total of 12096 registers are used for storing and transferring data between them. To achieve high efficiency, it runs at a frequency of 649MHz.
AX1000-FG896I Features
516 I/Os
Up to 165888 RAM bits
896 LABs/CLBs
12096 registers
Operating from a frequency of 649MHz
AX1000-FG896I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation AX1000-FG896I FPGAs applications.
  • ASIC prototyping
  • Automotive driver's assistance
  • Distributed Monetary Systems
  • Radar and Sensors
  • Audio
  • Wired Communications
  • Industrial Ethernet
  • Consumer Electronics
  • Ecosystem
  • Data Center
Step5Bar-code shipping tag
AX1000-FG896I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    896-BGA
  • Number of Pins
    896
  • Weight
    400.011771mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    Axcelerator
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    896
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Frequency
    649MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AX1000
  • Number of Outputs
    516
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Power Supplies
    1.51.5/3.32.5/3.3V
  • Number of I/O
    516
  • RAM Size
    20.3kB
  • Propagation Delay
    990 ps
  • Turn On Delay Time
    990 ps
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    165888
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.99 ns
  • Height
    1.73mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm