  • ATF1504ASVL-20QC100
ATF1504ASVL-20QC100
advertisement
Manufacturer No:
ATF1504ASVL-20QC100
HK JDW NO:
69-ATF1504ASVL-20QC100
Package:
PQFP
Datasheet:
Description:
0.65mm PMIC 100 Pin 3.3V PQFP
Purchasing and Inquiry
ATF1504ASVL-20QC100 Overview
64macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.The product is contained in a PQFP package.The device is programmed with 64 I/O ports.The device is programmed with 100 terminations.This electrical component has a terminal position of 0.It is powered by a voltage of 3.3V volts.The part belongs to Programmable Logic Devices family.100pins are programmed on the chip.It is also characterized by YES.1500gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.It is recommended that the supply voltage be kept at 3.3Vto maximize efficiency.In order to store data, EEPROMis used.A Surface Mountis mounted on this electronic component.A total of 100pins are provided on this board.This device operates at a voltage of 3.6V when the maximum supply voltage is applied.Initially, it requires a voltage of 3Vas the minimum supply voltage.Operating temperatures should be higher than 0°C.Temperatures should be lower than 70°C when operating.The maximal frequency should be lower than 66MHz.Programmable logic types are divided into EE PLD.
ATF1504ASVL-20QC100 Features
PQFP package
64 I/Os
100 pin count
100 pins
ATF1504ASVL-20QC100 Applications
There are a lot of Atmel (Microchip Technology) ATF1504ASVL-20QC100 CPLDs applications.
  • Field programmable gate
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • POWER-SAVING MODES
  • Power up sequencing
  • Cross-Matrix Switch
  • Dedicated input registers
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Address decoding
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Battery operated portable devices
Step5Bar-code shipping tag
ATF1504ASVL-20QC100
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    100
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    64
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    20 ns
  • Frequency (Max)
    66MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    1500
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm