  • ARV22A12
ARV22A12
advertisement
Manufacturer No:
ARV22A12
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-ARV22A12
Package:
Module, SMA Connectors
Datasheet:
ARV22A12
Purchasing and Inquiry
ARV22A12 Overview
ARV22A12 Features
Bulk package
General Purpose RF Type
ARV22A12 Applications
There are a lot of Panasonic Electric Works ARV22A12 RF Switches applications.
  • High speed filter selection
  • LTE diversity applications
  • IF switching
  • Cellular/PCS Base Stations
  • Mobile devices
  • Cellular infrastructures
  • ISM
  • Dual-band applications
  • Tablets
  • Digital transceiver front end switch
Step5Bar-code shipping tag
ARV22A12
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ARV22A12.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Gold
  • Package / Case
    Module, SMA Connectors
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    ARV
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    18GHz
  • Body Length or Diameter
    18mm
  • Body Breadth
    17.8 mm
  • Physical Dimension
    18mm x 17.8mm x 13.3mm
  • Circuit
    SPDT
  • Test Frequency
    18GHz
  • Impedance
    50Ohm
  • Electrical Life
    300000 Cycle(s)
  • Topology
    Reflective
  • Relay Type
    RF COAXIAL RELAY
  • Coil Resistance
    205.7Ohm
  • Operate Time
    15 ms
  • Release Time
    15 ms
  • Coil Power
    700mW
  • Frequency Range
    DC~18GHz
  • Relay Action
    LATCHED
  • Insertion Loss
    0.7dB (max)
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Isolation
    60dB (min)
  • VSWR
    1.7
  • RF Type
    General Purpose
  • Input Power-Max (CW)
    30W
  • Coil Current(DC)-Max
    0.058A
  • Test Voltage
    500V
  • Switching Time
    30 ms
  • Body Height
    13.3mm