  • APX1117E18G-13
APX1117E18G-13
advertisement
Manufacturer No:
APX1117E18G-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-APX1117E18G-13
Package:
SOT-223-3
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC 3 SOT-223-3
Quantity:
In Stock : 7000
Step5Bar-code shipping tag
APX1117E18G-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-223-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    15W
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    10mA
  • Voltage - Output
    1.8V
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Min Input Voltage
    -300mV
  • Current - Input Bias
    5mA
  • Max Input Voltage
    15V
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Min Output Voltage
    1.8V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Height
    1.7mm
  • Length
    6.7mm
  • Width
    3.7mm