  • APA300-PQG208
APA300-PQG208
advertisement
Manufacturer No:
APA300-PQG208
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APA300-PQG208
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
APA300-PQG208
Description:
2.5V V 9kB B FPGAs ProASICPLUS Series 180MHz MHz 208-BFQFP 5mA mA 0.5mm mm 208
Purchasing and Inquiry
APA300-PQG208 Overview
In the 208-BFQFP package, you will find fpga chips. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. A total of 158 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. Supply voltage is 2.5V volts. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. Powered by a 2.3V~2.7V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. It is a type of FPGA belonging to the ProASICPLUS seies. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~70°C TA when operating. The device has 158 outputs that are integrated into it. This FPGA model is contained in Tray for space saving. In total, there are a total of 208 terminations on fpga chips. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 73728 bfpga electronics s of RAM. Its base part number APA300 can be used to find related parts. The RAM si9kBe of this FPGA module reaches 9kB to ensure normal operation of the program. In this case, 208 pins are used in the design. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. In operation with 2.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 2.52.5/3.3V power supply. Among its basic building blocks, there are 300000 gates that are included in it. There is a memory of 9kB embedded in this FPGA module, which can be used for storing programs and data. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 8192 registers. A frequency of 180MHz provides high efficiency. It operates at 5mA amps of supply current.
APA300-PQG208 Features
158 I/Os
Up to 73728 RAM bits
208 LABs/CLBs
8192 registers
Operating from a frequency of 180MHz
APA300-PQG208 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation APA300-PQG208 FPGAs applications.
  • Aerospace and Defense
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Data Mining
  • Cryptography
  • Space Applications
  • Computer hardware emulation
  • Military DSP
  • Automotive driver's assistance
  • Digital signal processing
  • Data center hardware accelerators
Step5Bar-code shipping tag
APA300-PQG208
  • Series
    ProASICPLUS
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    180MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    APA300
  • Number of Outputs
    158
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Power Supplies
    2.52.5/3.3V
  • Memory Size
    9kB
  • Operating Supply Current
    5mA
  • Number of I/O
    158
  • RAM Size
    9kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    73728
  • Number of Gates
    300000
  • Number of Registers
  • Height
    3.4mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA