  • APA150-TQG100I
APA150-TQG100I
advertisement
Manufacturer No:
APA150-TQG100I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APA150-TQG100I
Package:
100-LQFP
Datasheet:
APA150-TQG100I
Description:
2.5V V FPGAs ProASICPLUS Series 180MHz MHz 100-LQFP 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
APA150-TQG100I Overview
A 100-LQFP package is provided with this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. There are 66 I/Os for better data transfer. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 2.5V volts is required. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. Powered by a 2.3V~2.7V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. It is a type of FPGA belonging to the ProASICPLUS seies. The operating temperature should be kept at -40°C~85°C TA when operating. A device such as this one has 66 outputs built into it. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. Fpga chips is designed wFpga chipsh 100 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 36864. In order to find related parts, use the part number APA150 as a base. The FPGA module's RAM si4.5kBe reaches 4.5kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. The device has 100 pins which are included in the design. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 2.5V supply voltage. Power is provided by a 2.52.5/3.3V battery that is included with the device. There are 150000 gates in its basic building block. In order to store and transfer data, a total of 6144 registers are used. The high efficiency of this device is provided by its 180MHz-frequency operation.
APA150-TQG100I Features
66 I/Os
Up to 36864 RAM bits
100 LABs/CLBs
6144 registers
Operating from a frequency of 180MHz
APA150-TQG100I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation APA150-TQG100I FPGAs applications.
  • Aerospace and Defense
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Military DSP
  • Industrial Ethernet
  • Electronic Warfare
  • Ecosystem
  • Device controllers
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Embedded Vision
  • Wireless Communications
Step5Bar-code shipping tag
APA150-TQG100I
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    657.000198mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    ProASICPLUS
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    180MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    APA150
  • Number of Outputs
    66
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Power Supplies
    2.52.5/3.3V
  • Number of I/O
    66
  • RAM Size
    4.5kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    36864
  • Number of Gates
  • Number of Registers
  • Height
    1.4mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm