  • APA075-TQG144I
APA075-TQG144I
advertisement
Manufacturer No:
APA075-TQG144I
HK JDW NO:
523-APA075-TQG144I
Package:
144-LQFP
Datasheet:
APA075-TQG144I
Description:
2.5V V 3.4kB B FPGAs ProASICPLUS Series 180MHz MHz 144-LQFP 5mA mA 0.5mm mm 144
Purchasing and Inquiry
APA075-TQG144I Overview
There are two packages that contain fpga chips: 144-LQFP package and X package. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. There are 107 I/Os for better data transfer. It is powered from a supply voltage of 2.5V. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 2.3V~2.7V . It is a type of FPGA belonging to the ProASICPLUS seies. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~85°C TA when the device is operating. A total of 107 outputs are incorporated into this device. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. 144 terminations are present in total. A device like this one offers 27648 RAM bits, which is a considerable amount of memory. Related parts can be found by using its base part number APA075. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si3.4kBe of 3.4kB in order to ensure that the program will run normally. This cable has 144 pins and is designed to connect to a computer. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 2.5V supply voltage. Fpga electronics operates from a 2.52.5/3.3V power supply. There are 75000 gates in its basic building block. Programs and data can be stored in the 3.4kB memory embedded in this FPGA module. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 3072 registers. With a frequency of 180MHz, it delivers high efficiency. In order to operate this device, a supply current of 5mA is used.
APA075-TQG144I Features
107 I/Os
Up to 27648 RAM bits
144 LABs/CLBs
3072 registers
Operating from a frequency of 180MHz
APA075-TQG144I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation APA075-TQG144I FPGAs applications.
  • Scientific Instruments
  • Computer hardware emulation
  • Automotive Applications
  • Artificial intelligence (AI)
  • Ecosystem
  • Data Center
  • DO-254
  • Device controllers
  • ASIC prototyping
  • Wireless Communications
Step5Bar-code shipping tag
APA075-TQG144I
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.3V~2.7V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    180MHz
  • Number of Outputs
    107
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Operating Supply Current
    5mA
  • Number of I/O
    107
  • Number of Gates
    75000
  • Number of Registers
  • Height
    1.4mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    1.319103g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA