  • APA075-PQG208I
APA075-PQG208I
advertisement
Manufacturer No:
APA075-PQG208I
HK JDW NO:
523-APA075-PQG208I
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
APA075-PQG208I
Description:
2.5V V 3.4kB B FPGAs ProASICPLUS Series 180MHz MHz 208-BFQFP 5mA mA 0.5mm mm 208
Purchasing and Inquiry
APA075-PQG208I Overview
As part of the 208-BFQFP package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. There are 158 I/Os for better data transfer. In order for the device to operate, a supply voltage of 2.5V volts needs to be provided. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Fpga chips operates at a voltage of 2.3V~2.7V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the ProASICPLUS series are a type of FPGA that belong to the ProASICPLUS series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~85°C TA range at all times when the unit is in use. A total of 158 outputs are incorporated into this device. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. Total terminations are 208. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 27648. In order to find related parts, you can use its base part number APA075. The FPGA module's RAM si3.4kBe reaches 3.4kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. In order to make it work, 208 pins have been designed. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. In operation with 2.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. Powered by a 2.52.5/3.3V power supply, it can be operated by almost anyone. Among its basic building blocks, there are 75000 gates that are included in it. There is a memory of 3.4kB embedded in this FPGA module, which can be used for storing programs and data. The data is stored and transferred using 3072 registers that are used for this purpose. Fpga semiconductor operates at a frequency of 180MHz to deliver high efficiency. There is a 5mA supply current used in its operation.
APA075-PQG208I Features
158 I/Os
Up to 27648 RAM bits
208 LABs/CLBs
3072 registers
Operating from a frequency of 180MHz
APA075-PQG208I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation APA075-PQG208I FPGAs applications.
  • Integrating multiple SPLDs
  • Automotive driver's assistance
  • Military DSP
  • Automotive Applications
  • Industrial Ethernet
  • Camera time adjustments
  • Wireless Communications
  • Ecosystem
  • Voice recognition
  • Aerospace and Defense
Step5Bar-code shipping tag
APA075-PQG208I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    ProASICPLUS
  • Number of Terminations
    208
  • Voltage - Supply
    2.3V~2.7V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    180MHz
  • Number of Outputs
    158
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Operating Supply Current
    5mA
  • Number of I/O
    158
  • Height
    3.4mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm