  • AP7315Q-18W5-7
AP7315Q-18W5-7
advertisement
Manufacturer No:
AP7315Q-18W5-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP7315Q-18W5-7
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AP7315Q-18W5-7
Description:
Enable Fixed PMIC Automotive, AEC-Q100 Series SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 1812
Step5Bar-code shipping tag
AP7315Q-18W5-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Current - Supply (Max)
    100μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.25V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    60μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.44V @ 150mA
  • PSRR
    75dB (1kHz)