  • AP2125KC-1.8TRE1
AP2125KC-1.8TRE1
advertisement
Manufacturer No:
AP2125KC-1.8TRE1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP2125KC-1.8TRE1
Package:
SC-82
Datasheet:
AP2125KC-1.8TRE1
Description:
Enable Fixed PMIC SC-82
Quantity:
In Stock : 7685
Step5Bar-code shipping tag
AP2125KC-1.8TRE1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-82
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    90μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.36V @ 300mA
  • PSRR
    70db (100Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    300mV