  • AP2121AK-2.5TRG1
AP2121AK-2.5TRG1
advertisement
Manufacturer No:
AP2121AK-2.5TRG1
HK JDW NO:
233-AP2121AK-2.5TRG1
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AP2121AK-2.5TRG1
Description:
Enable Fixed PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 15984
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AP2121AK-2.5TRG1
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Polarity
  • Current - Output
    200mA
  • Quiescent Current
    50μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2V
  • Protection Features
    Over Current
  • Current - Quiescent (Iq)
    50μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 200mA
  • Max Input Voltage
    6V
  • PSRR
    70dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    250mV