  • AP2120N-1.8TRG1
AP2120N-1.8TRG1
advertisement
Manufacturer No:
AP2120N-1.8TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP2120N-1.8TRG1
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
AP2120N-1.8TRG1
Description:
Fixed PMIC TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 25029
Step5Bar-code shipping tag
AP2120N-1.8TRG1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    SOT-23
  • Weight
    7.994566mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Polarity
    Positive
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    25μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    50μA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2V
  • Protection Features
    Over Current
  • Current - Quiescent (Iq)
    50μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 150mA
  • Max Input Voltage
    6V
  • PSRR
    65dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    300mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    65dB
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.4mm