  • AP2115R5A-2.5TRG1
AP2115R5A-2.5TRG1
advertisement
Manufacturer No:
AP2115R5A-2.5TRG1
HK JDW NO:
233-AP2115R5A-2.5TRG1
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
AP2115R5A-2.5TRG1
Description:
Enable Fixed Tin PMIC SOT-89-5/6
Quantity:
In Stock : 1000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AP2115R5A-2.5TRG1
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    80μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    80μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.75V @ 1A
  • Max Input Voltage
    6V
  • PSRR
    65dB (100Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    450mV
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SOT-89-5/6
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    SOT-89-5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A