  • AP2114D-3.3TRG1
AP2114D-3.3TRG1
advertisement
Manufacturer No:
AP2114D-3.3TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP2114D-3.3TRG1
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AP2114D-3.3TRG1
Description:
Fixed Tin AP2114 PMIC TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 8440
Step5Bar-code shipping tag
AP2114D-3.3TRG1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-252-2
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    AP2114
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Polarity
    Positive
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    90μA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    90μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.75V @ 1A
  • Max Input Voltage
    6V
  • PSRR
    65dB (100Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    450mV
  • Height
    2.4mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    6.22mm