  • AP131-25WL-7
AP131-25WL-7
advertisement
Manufacturer No:
AP131-25WL-7
HK JDW NO:
233-AP131-25WL-7
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AP131-25WL-7
Description:
Enable Fixed 0.95mm AP131 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 8434
Step5Bar-code shipping tag
AP131-25WL-7
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AP131
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    250W
  • Quiescent Current
    100μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 300mA
  • PSRR
    60dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    400mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.4V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    350mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Input Bias Current
    50μA
  • Height
    1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm