  • AP1084D15L-U
AP1084D15L-U
advertisement
Manufacturer No:
AP1084D15L-U
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP1084D15L-U
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AP1084D15L-U
Description:
Fixed 2.28mm AP1084 PMIC 4 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 9675
Step5Bar-code shipping tag
AP1084D15L-U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Weight
    3.949996g
  • Operating Temperature
    0°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AP1084
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    4.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.4V @ 5A
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    5.1A
  • Height
    2.29mm
  • Length
    6.58mm
  • Width
    5.57mm