  • AMCV-2220H-650-T
AMCV-2220H-650-T
advertisement
Manufacturer No:
AMCV-2220H-650-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AMCV-2220H-650-T
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
AMCV-2220H-650-T
Description:
VARISTOR 82V 900A 2220
Step5Bar-code shipping tag
AMCV-2220H-650-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    900pF
  • Voltage - Rated DC
    65V
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    VARIABLE CAPACITOR
  • Voltage
    65V
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Max Voltage Rating (DC)
    65V
  • Clamping Voltage
    140V
  • Max Surge Current
    900A
  • Capacitance @ Frequency
    900pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    91V
  • Energy
    9.0J
  • Varistor Voltage (Min)
    73V
  • Varistor Voltage
    82V
  • Width
    5mm