  • AMCV-1812H-260-T
AMCV-1812H-260-T
advertisement
Manufacturer No:
AMCV-1812H-260-T
HK JDW NO:
5-AMCV-1812H-260-T
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
AMCV-1812H-260-T
Description:
VARISTOR 35V 800A 1812
Step5Bar-code shipping tag
AMCV-1812H-260-T
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Capacitance
    2nF
  • Voltage - Rated DC
    26V
  • Voltage - Rated AC
    18.4V
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Voltage
    26V
  • Max Voltage Rating (AC)
    18.4V
  • Max Voltage Rating (DC)
    26V
  • Clamping Voltage
    58V
  • Max Surge Current
    800A
  • Capacitance @ Frequency
    2000pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    38V
  • Energy
    3.0J
  • Varistor Voltage (Min)
    31V
  • Varistor Voltage
    35V
  • Width
    3.2mm