  • AMCV-2220H-180-T
AMCV-2220H-180-T
advertisement
Manufacturer No:
AMCV-2220H-180-T
HK JDW NO:
5-AMCV-2220H-180-T
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
AMCV-2220H-180-T
Description:
Varistors 5000pF, 25V Ip=1200A
Step5Bar-code shipping tag
AMCV-2220H-180-T
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    5nF
  • Voltage - Rated DC
    18V
  • Voltage - Rated AC
    12.7V
  • Case Code (Metric)
    5650
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    VARIABLE CAPACITOR
  • Voltage
    18V
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    12.7V
  • Max Voltage Rating (DC)
    18V
  • Clamping Voltage
    40V
  • Max Surge Current
    1.2kA
  • Capacitance @ Frequency
    5000pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    28V
  • Energy
    5.8J
  • Varistor Voltage (Min)
    22V
  • Varistor Voltage
    25V
  • Width
    5mm