  • AMCV-1206H-101-T
AMCV-1206H-101-T
advertisement
Manufacturer No:
AMCV-1206H-101-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AMCV-1206H-101-T
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
VARISTOR 120V 250A 1206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AMCV-1206H-101-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    80pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    75V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    VARIABLE CAPACITOR
  • Voltage
    100V
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    75V
  • Max Voltage Rating (DC)
    100V
  • Clamping Voltage
    200V
  • Max Surge Current
    250A
  • Capacitance @ Frequency
    80pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    132V
  • Energy
    1.2J
  • Varistor Voltage (Min)
    108V
  • Varistor Voltage
    120V
  • Width
    1.6mm