  • AMCV-0603-180-C101N-T
AMCV-0603-180-C101N-T
advertisement
Manufacturer No:
AMCV-0603-180-C101N-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AMCV-0603-180-C101N-T
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
Varistors 100pF +/-30% 22-28Volt Ip=20A
Step5Bar-code shipping tag
AMCV-0603-180-C101N-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    30%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    18V
  • Voltage - Rated AC
    12.7V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Voltage
    18V
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    12.7V
  • Max Voltage Rating (DC)
    18V
  • Clamping Voltage
    48V
  • Max Surge Current
    20A
  • Capacitance @ Frequency
    100pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    28V
  • Energy
    0.05J
  • Varistor Voltage (Min)
    22V
  • Varistor Voltage (Typ)
    25V
  • Maximum AC Volts
    12.7V
  • Varistor Voltage
    28V
  • Maximum DC Volts
    18V
  • Current - Surge
    20A