  • AIAC-0805C-5N6K-T
AIAC-0805C-5N6K-T
advertisement
Manufacturer No:
AIAC-0805C-5N6K-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AIAC-0805C-5N6K-T
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AIAC-0805C-5N6K-T
Description:
FIXED IND 5.6NH 950MA 3.7 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AIAC-0805C-5N6K-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Weight
    5.499807mg
  • Material - Core
    Air
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    AIAC-0805C
  • Size / Dimension
    0.112Lx0.071W 2.85mmx1.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    950mA
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    2.85mm
  • Inductance
    5.6nH
  • Test Frequency
    300MHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.7mOhm Max
  • Max DC Current
    950mA
  • Frequency - Self Resonant
    3GHz
  • Q @ Freq
    80 @ 300MHz
  • Q Factor
    80
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm