  • AGLN060V5-VQG100I
AGLN060V5-VQG100I
advertisement
Manufacturer No:
AGLN060V5-VQG100I
HK JDW NO:
523-AGLN060V5-VQG100I
Package:
100-TQFP
Datasheet:
AGLN060V5-VQG100I
Description:
1.5V V 2.3kB B FPGAs IGLOO nano Series 100-TQFP 10μA mA 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
AGLN060V5-VQG100I Overview
Fpga chips is supplied in the 100-TQFP package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. There are 71 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 1536 logic elements/cells are required. It is powered from a supply voltage of 1.5V. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. This device is powered by a 1.425V~1.575V battery. The FPGA belongs to the IGLOO nano series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. In total, the terminations of this piece are 100. Having a RAM bit size of 18432 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number AGLN060. It is crucial that the RAM si2.3kBe of this FPGA module reaches 2.3kB so that the program can run normally. The device has 100 pins which are included in the design. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. A 1.5V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. A basic building block for this type of building block consists of 60000 gates. A memory of 2.3kB is embedded in this FPGA module for storing data and programs. There is a possibility that this FPGA will be able to reach a speed of 250MHz. There is a 10μA supply current used in its operation.
AGLN060V5-VQG100I Features
71 I/Os
Up to 18432 RAM bits
100 LABs/CLBs
AGLN060V5-VQG100I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation AGLN060V5-VQG100I FPGAs applications.
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Wired Communications
  • Image processing
  • Medical imaging
  • Industrial IoT
  • Aerospace and Defense
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Solar Energy
  • Space Applications
  • Device controllers
Step5Bar-code shipping tag
AGLN060V5-VQG100I
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2013
  • Series
    IGLOO nano
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    AGLN060
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Memory Size
    2.3kB
  • Operating Supply Current
    10μA
  • Number of I/O
    71
  • RAM Size
    2.3kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    1536
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
  • Max Frequency
    250MHz
  • Height
    1mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm