  • AGL250V5-VQG100I
AGL250V5-VQG100I
advertisement
Manufacturer No:
AGL250V5-VQG100I
HK JDW NO:
523-AGL250V5-VQG100I
Package:
100-TQFP
Datasheet:
AGL250V5-VQG100I
Description:
1.5V V 4.5kB B FPGAs IGLOO Series 100-TQFP 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
AGL250V5-VQG100I Overview
This package is included in the 100-TQFP package and is available for purchase. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. This device features 68 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block contains 6144 logic elements or cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.5V. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. This device is powered by a 1.425V~1.575V battery. The IGLOO Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~85°C TA when operating the machine. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, there are a total of 100 terminations on fpga chips. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 36864 bfpga electronics s of RAM. In order to find related parts, use the part number AGL250 as a base. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si4.5kBe of 4.5kB in order to ensure that the program will run normally. 100 pins are designed into the device. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. When operating with the supply voltage of 1.5V, designers can fully make use of its flexibility. A basic building block for this type of building block consists of 250000 gates. Data and programs can be stored in this FPGA module's 4.5kB memory. In fact, this FPGA is capable of reaching a speed of 892.86MHz.
AGL250V5-VQG100I Features
68 I/Os
Up to 36864 RAM bits
100 LABs/CLBs
AGL250V5-VQG100I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation AGL250V5-VQG100I FPGAs applications.
  • Space Applications
  • Medical ultrasounds
  • Secure Communication
  • ASIC prototyping
  • Medical imaging
  • Radar and Sensors
  • Security systems
  • Data Center
  • Scientific Instruments
  • Wireless Communications
Step5Bar-code shipping tag
AGL250V5-VQG100I
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2009
  • Series
    IGLOO
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    AGL250
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Memory Size
    4.5kB
  • Number of I/O
    68
  • RAM Size
    4.5kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    6144
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
  • Max Frequency
    892.86MHz
  • Height
    1mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm