  • AFS1500-FGG484I
AFS1500-FGG484I
advertisement
Manufacturer No:
AFS1500-FGG484I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-AFS1500-FGG484I
Package:
484-BGA
Datasheet:
AFS1500-FGG484I
Description:
1.5V V FPGAs Fusion? Series 1.0989GHz MHz 484-BGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
AFS1500-FGG484I Overview
Fpga chips is supplied in the 484-BGA package. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. The device has 223 I/O ports for more coherent data transfer. An electrical supply voltage of 1.5V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.425V~1.575V. As part of the Fusion? series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. In total, there are a total of 484 terminations on fpga chips. A device like this one offers 276480 RAM bits, which is a considerable amount of memory. If you are looking for related parts, you can use the base part number AFS1500 as a starting point. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si33.8kBe of 33.8kB in order to ensure that the program will run normally. In this case, there are 484 pins on the board. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.5V. Fpga semiconductor is made up of 1500000 gates as fpga semiconductors basic building block. The data is stored and transferred using 38400 registers that are used for this purpose. The high efficiency of this device is provided by its 1.0989GHz-frequency operation.
AFS1500-FGG484I Features
223 I/Os
Up to 276480 RAM bits
484 LABs/CLBs
38400 registers
Operating from a frequency of 1.0989GHz
AFS1500-FGG484I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation AFS1500-FGG484I FPGAs applications.
  • Wired Communications
  • Bioinformatics
  • Device controllers
  • Data Center
  • Aerospace and Defense
  • Secure Communication
  • Space Applications
  • Wireless Communications
  • Integrating multiple SPLDs
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
Step5Bar-code shipping tag
AFS1500-FGG484I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BGA
  • Number of Pins
    484
  • Weight
    400.011771mg
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    Fusion®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    1.0989GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AFS1500
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Number of I/O
    223
  • RAM Size
    33.8kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    276480
  • Number of Gates
  • Number of Registers
  • Height
    1.73mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm