  • AFK478M10P44T-F
AFK478M10P44T-F
advertisement
Manufacturer No:
AFK478M10P44T-F
HK JDW NO:
192-AFK478M10P44T-F
Datasheet:
AFK478M10P44T-F
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AFK478M10P44T-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.669Lx0.748W 17.00mmx19.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    6.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100kHz
  • Size Code
    7567
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    470μA
  • Ripple Current
    1.35A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    35mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.35A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.25 %
  • Diameter
    16mm
  • Height
    19mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Width
    17mm