  • AFC226M25D16B-F
AFC226M25D16B-F
advertisement
Manufacturer No:
AFC226M25D16B-F
HK JDW NO:
192-AFC226M25D16B-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AFC226M25D16B-F
Description:
AFC 22μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 105mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 1.8mm Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AFC226M25D16B-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    AFC
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    1.8mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10.6Ohm @ 120Hz
  • Size Code
    3126
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    5.5mA
  • Ripple Current
    105mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Impedance
    1Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    105mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    140mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Width
    6.6mm