  • AD5248BRMZ100-RL7
AD5248BRMZ100-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5248BRMZ100-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5248BRMZ100-RL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5248BRMZ100-RL7
Description:
10 Terminations 3V 10 Pin AD5248 Digital Potentiometers I2C 256 Positions
Quantity:
In Stock : 44494
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AD5248BRMZ100-RL7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    -20% +55%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    5 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5248
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Nominal Supply Current
    3.5μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Bandwidth
    0.04 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    4.8MHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    160
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm