  • AD5247BKS100-R2
AD5247BKS100-R2
advertisement
Manufacturer No:
AD5247BKS100-R2
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5247BKS100-R2
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
AD5247BKS100-R2
Description:
AD5247 Digital Potentiometers I2C Min 2.7V V Max 5.5V V
Quantity:
In Stock : 250
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AD5247BKS100-R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
    SC-70-6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Frequency
    400kHz
  • Base Part Number
    AD5247
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Type
    Volatile
  • Quiescent Current
    3μA
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Temperature Coefficient (Typ)
    45ppm/°C