  • AD5235BRU25
AD5235BRU25
advertisement
Manufacturer No:
AD5235BRU25
HK JDW NO:
84-AD5235BRU25
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
16 Terminations 5V 16 Pin Digital Potentiometers SPI, Serial 1024 Positions Min 3V V Max 5.5V V
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AD5235BRU25
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    16
  • Tolerance
    30%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    25kOhm
  • Number of Positions
    1024
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI, Serial
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    3.5μA
  • Quiescent Current
    3.5μA
  • Bandwidth
    0.125 kHz
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Total Resistance
    25000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm