  • MCP4331-502E/ST
MCP4331-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4331-502E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4331-502E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4331-502E/ST
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4331 Digital PotentiometersSPI129 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4331-502E/ST Overview
This file is contained in a package of 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).At Volatile, this pentometer is stored for the first time.Embedded in this digital potentiometer are 4 circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.To protect this pentometer from overcurrent, there are 129 taps.There are 129 positions in pentometer.It is designed 20 terminations.The following programmable potentiometer includes 4 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 5000Ohm.In order for it to perform, it relies on 2.7V.The digi devices show 20 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.You can limit the flow by using 5kOhm.In the MCP4331 family, pentometer belongs.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.potentiameter with 20 pins.Voltage can be delivered at 3/5V.
MCP4331-502E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4331-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4331-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Power calibration
  • Calibration instrumentation
  • Sensor trimming instrumentation
  • Adjustable current control
  • Used as variable resistor
  • Cell phone
  • Noise-free volume controller
  • Healthcare Products
  • Household appliances
  • Replaces mechanical potentiometers
Step5Bar-code shipping tag
MCP4331-502E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    129
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4331
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    1.05mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    4.5mm